Dość faszystowskich napisów na murach!

 

Wracamy z akcją ZAMALUJ ZŁO.

 


 

Jej początek to 2013 rok, Białystok.

 

„Nazwa "swastyka" pochodzi z sanskrytu i oznacza "przynoszący szczęście". Obecnie w krajach Europy i obu Ameryk symbol ten kojarzony jest prawie wyłącznie z Adolfem Hitlerem i nazizmem, natomiast w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności. Przenosząc powyższe rozważania na kanwę przedmiotowej sprawy, nie sposób dostrzec w zamalowanym znaku przedstawiającym swastykę propagowania faszystowskiego ustroju państwa.”

 

Tak wówczas odpowiedział prokurator Jakub Roszkowski z Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ na zgłoszenie swastyki namalowanej na murze. 

 

Wówczas Białystok wyglądał jak przejęty przez faszystów. Na murach setki swastyk, celtyków, znaków ONR. Przy bramie Politechniki Białostockiej napis „White Power” z krzyżem celtyckim. Codziennie przechodziły obok tysiące osób – studenci, wykładowcy. Nikt nie zareagował, wszyscy przyzwyczaili się, że w mieście działa neonazistowski gang związany z kibolami Jagiellonii.

 

Kiedy zgłosiliśmy napis policji usłyszeliśmy, że to nie ich sprawa. Zadzwoniliśmy do urzędu miasta i tam powiedziano nam, że to Straż Miejska powinna tym się zająć. W straży - że to działka policji. 

 

Nikt nie zareagował. 

 

Byliśmy wkurzeni, że wszyscy traktują problem jako mało ważny. Nie zauważają tego, co dwa lata później potwierdzą socjologowie, politycy, CBŚ:

 

przyzwalanie na symboliczne przejęcie miasta przez grupy skrajnej prawicy powoduje, że bandyci rozzuchwalają się. Malowanie swastyk to „nazistowskie przedszkole”, w ten sposób gang sprawdza młodych członków rekrutowanych do grupy i oznacza strefę swoich wpływów.

 

Dzisiaj taką strefą działania jest prawie cała Polska.

 

Rozpoczęliśmy akcję ZAMALUJ ZŁO.

W ciągu 2 miesięcy mieszkańcy zgłosili ponad 1000 takich symboli. Każdy zgłaszaliśmy oddzielnie policji, prokuraturze i urzędowi miasta.

 

I znaki zaczęły znikać.

 

 


 

Dzisiaj ponownie ruszamy z akcją ZAMALUJ ZŁO, bo w dostajemy wiele informacji na temat znaków nienawiści, które wciąż pojawiają się na ścianach polskich miast. W sposób systemowy będziemy reagować na nie i zmuszać władze, by zajęły się zakazem propagowania faszyzmu w przestrzeni publicznej.

Twój e-mail:
Dokładny adres treści nawołujących do nienawiści
załącz zdjęcie
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Zgłaszaj napisy i znaki nienawiści


 

Swastyki, celtyki, nienawistne hasła, symbole totalitarnych ideologii. Murale, wlepki, napisy sprayem.

 

Zrób zdjęcie, podaj dokładny adres. 

 

Wyślij przy pomocy formularza poniżej, lub na adres omzrik.zamalujzlo@gmail.com