21/12/22

Prokuratorzy Ziobry chronią skrajną prawicę – to obraz, jaki wyłania się z raportu stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia. (kliknij, by przeczytać)

 

W raporcie jest wiele przykładów śledztw prowadzonych z zawiadomień Ośrodka. Sprawa Dariusza Mateckiego – odebrana doświadczonemu prokuratorowi i szybko umorzona. Sprawy Jacka Międlara i szefowej dolnośląskiego ONR Justyny Helcyk (oboje na zdjęciu) umarzane na polecenie wiceministrów sprawiedliwości. Sprawa Janusza Korwin-Mikke, o której prowadzenie przez prokuraturę musieliśmy walczyć w sądzie. Czy sprawa marszu ONR w Białymstoku, którą wygraliśmy prawomocnie dopiero po latach walki z prokuraturą.

 

Prokuratura nie reaguje skutecznie na przestępstwa z nienawiści, sprawcy pozostają bezkarni, śledztwa są umarzane. Znamy to na co dzień – umarzanie śledztw w oczywistych sprawach, przymykanie oczu na nienawiść. W co drugiej sprawie musimy walczyć nie tylko z rasizmem, ale też z upolitycznioną prokuraturą.

 

Wielokrotnie wygrywamy, ale jest też wiele spraw, które grzęzną w politycznym błocie.

 

Prokuratorzy często stają się wręcz adwokatami oskarżonych rasistów. Prokurator Agata Bomze z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Żoliborz wnioskowała o uniewinnienie skazanych członków ONR. Ta sama prokuratorka wnioskowała o to, by nie oskarżać Janusza Korwin-Mikke. Przegrała z nami w sądzie w obu przypadkach.

 

Prokurator Purymski z Białegostoku ostentacyjnie bronił Miedlara, czy utrudniał skazanie członków ONR. Prokurator Bednarz umorzył sprawę Dariusza Mateckiego odebraną doświadczonemu prokuratorowi. Chwilę później Będnarz awansował.

 

Za to prokurator Maciej Młynarczyk stracił możliwość prowadzenia spraw rasistów, gdy chciał oskarżyć Bąkiewicza. Skierowano go na „boczny tor”, chociaż miał najwyższy w Polsce odsetek skazanych rasistów. A może właśnie dlatego.

 

Przykłady można mnożyć, mamy w Ośrodku pełne półki segregatorów dokumentujących działania ziobrowskiej prokuratury. Poprzednim razem policja zabrała nam teczki wskazujące na umorzenia białostockiej prokuratury. Teraz jesteśmy zabezpieczeni – dokumentacja została wywieziona do Norwegii. Będzie tam czekać na odsunięcie Ziobry od stanowiska.

 

Raport tutaj: ściganie przestępstw z nienawiści

 

oraz na stronie Stowarzyszenia Lex Super Omnia: https://bit.ly/3WBPNux

 

 

Brunatny cień nad ziobrowską prokuraturą - raport o ściganiu przestępstw z nienawiści

znajdź nas na: