20/10/19

Senat Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie uchwalił przyznanie medali Amicis Universitatis Mariae Curie Skłodowska osoby otwarcie znieważające i występujące przeciwko równości dla LGBT.

 

Pierwsza z tych osób to Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, który co roku stara się zakazać Marszu Równości. Występuje w ten sposób przeciwko konstytucyjnie zagwarantowanemu prawu do zgromadzeń publicznych. I rok w rok organizatorzy Marszu muszą odwoływać się do sądu, który co roku potwierdza, że decyzja prezydenta jest bezprawna. Po co robi to prezydent? Jedynie w celu pokazania, że przeciwny manifestowaniu równości dla LGBT.

 

Drugi z odznaczonych medalem UMCS to Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski znany ze swoich homofobicznych wypowiedzi publicznych. 

  • mówił o Marszu Równości, że jest to "promowanie zboczeń, dewiacji i wynaturzeń"
  • twierdził, że są dowody na powiązanie homoseksualizmu z pedofilią
  • bronił bandytów atakujących Marsz Równości w Białymstoku twierdząc, że uczestnicy "sami prowokowali" i wezwał do zakazywania manifestacji LGBT
  • przyznał medale samorządowcom, którzy podjęli uchwały przeciwko gejom i lesbijkom w swoich gminach

 

"Przeraża mnie fakt, że środowisko akademickie dokonało dwóch tak kontrowersyjnych decyzji. Wiem, że nie jestem w tym sama i wielu pracowników (szczególnie młodych) nazwanie P. Czarnka osobą zasłużoną dla UMCS napawa grozą w kontekście prowadzonych badań naukowych, które są niekoniecznie zgodne z ideologią wojewody lubelskiego. Pojawiają się o obawy o możliwość ukończenia doktoratów i habilitacji w specjalizacjach znienawidzonych przez P. Czarnka (feminizm, intersekcjonalność, badania nad płcią kulturową, LGBT, różne aspekty tożsamości, etc.)" - mówi pracownica lubelskiego uniwersytetu.

 

 

 

 

Medale UMCS dla osób promujących nietolerancję

znajdź nas na: